FPC050P030
DigiKey Part Number
FPC050P030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC050P030
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.5 MM PIT
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 30 0.020" (0.50mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Size / Dimension
0.900" x 1.550" (22.86mm x 39.37mm)