DR050D254P040
DigiKey Part Number
DR050D254P040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR050D254P040
Description
DUAL ROW 0.5MM PITCH 40-PIN CONN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP 0.5mm Connector 40 0.020" (0.50mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
40
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
1.000" x 2.000" (25.40mm x 50.80mm)
Proto Board Type
SMD to DIP
Base Product Number
Package Accepted
0.5mm Connector