FPC050P040
DigiKey Part Number
FPC050P040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC050P040
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.5 MM PIT
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 40 0.020" (0.50mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Size / Dimension
0.900" x 2.050" (22.86mm x 52.07mm)