FPC050P050
DigiKey Part Number
FPC050P050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC050P050
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.5 MM PIT
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 50 0.020" (0.50mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
50
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Size / Dimension
0.900" x 2.550" (22.86mm x 64.77mm)