CAC36-02W80-09-1
DigiKey Part Number
2603-CAC36-02W80-09-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC36-02W80-09-1
Detailed Description
4 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 2 W 640 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CAC36-02W80-09-1 Models
Power - Rated
2 W
Power - Max
2.5 W
Shape
Rectangular
Material - Cone
Paper/Cloth
Frequency Range
640 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
800Hz
Termination
Wire Leads with Connector
Impedance
4 Ohms
Size / Dimension
1.417" L x 1.024" W (36.00mm x 26.00mm)
Efficiency - dBA
111.00
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Efficiency - Testing
2W/10cm