CAC32-02W90-16-1X
DigiKey Part Number
2603-CAC32-02W90-16-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC32-02W90-16-1X
Description
CHAMBER ASSEMBLY
Detailed Description
4 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 2 W 720 Hz ~ 20 kHz Top Square
EDA/CAD Models
CAC32-02W90-16-1X Models
Category
Power - Rated
2 W
Power - Max
3 W
Port Location
Top
Shape
Square
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose, Enclosure Included
Frequency Range
720 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IPX8
Frequency - Self Resonant
900Hz
Termination
Wire Leads with Connector
Impedance
4 Ohms
Size / Dimension
1.260" L x 1.260" W (32.00mm x 32.00mm)
Efficiency - dBA
104.00
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Efficiency - Testing
2W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
15% Max @ 2kHz, 2W