CAC40-02W100-09-1
DigiKey Part Number
2603-CAC40-02W100-09-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC40-02W100-09-1
Detailed Description
4 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 2 W 800 Hz ~ 20 kHz Side Rectangular
EDA/CAD Models
CAC40-02W100-09-1 Models
Category
Power - Rated
2 W
Power - Max
2.2 W
Port Location
Side
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyphthalamide (PPA)
Frequency Range
800 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
1kHz
Size / Dimension
1.575" L x 1.024" W (40.00mm x 26.00mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Efficiency - dBA
102.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
2W/100mm
Distortion Rating
20% Max @ 1kHz, 2W