CAC32-02W110-13-1X
DigiKey Part Number
2603-CAC32-02W110-13-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAC32-02W110-13-1X
Description
CHAMBER ASSEMBLY
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 2 W 880 Hz ~ 20 kHz Top Round, Rectangular Frame
EDA/CAD Models
CAC32-02W110-13-1X Models
Category
Power - Rated
2 W
Power - Max
2.2 W
Port Location
Top
Shape
Round, Rectangular Frame
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
General Purpose
Frequency Range
880 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IPX7
Frequency - Self Resonant
1.1kHz
Termination
Wire Leads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.260" L x 0.787" W (32.00mm x 20.00mm)
Efficiency - dBA
105.00
Height - Seated (Max)
0.543" (13.79mm)
Efficiency - Testing
2W/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
10% Max @ 2kHz, 2W