SLA3R8L5060825
DigiKey Part Number
5011-SLA3R8L5060825TR-ND - Tape & Reel (TR)
5011-SLA3R8L5060825CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLA3R8L5060825
Description
CAP LITHIUM HYB 50F 3.8V 8*25
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
50 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C