SLR3R8L5061020
DigiKey Part Number
5011-SLR3R8L5061020TR-ND - Tape & Reel (TR)
5011-SLR3R8L5061020CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLR3R8L5061020
Description
CAP LITHIUM HYB 50F 3.8V 10*20
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Ymin
Termination
PC Pins
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
50 F
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C