LIC0825Q3R8306
DigiKey Part Number
4688-LIC0825Q3R8306-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIC0825Q3R8306
Description
CAP LITHIUM HYB 30F 3.8V 8*25
Detailed Description
30 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
30 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz