QSB40024S24
DigiKey Part Number
1470-4179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB40024S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 400W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 16.6A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSB40024S24 Models
Category
Power (Watts)
400 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
16-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
16.6A