QSB35024S24
DigiKey Part Number
1470-4168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB35024S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 350W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 14.6A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
350 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Current - Output (Max)
14.6A