QSB30024S24
DigiKey Part Number
1470-4157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB30024S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 300W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Current - Output (Max)
12.5A