1092D5-12V
DigiKey Part Number
1092D5-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092D5-12V
Description
LED PNL IND GREEN DIFF WIRE LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 12V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1092D5-12V Models
Voltage
12V
Series
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green
Millicandela Rating
12000mcd
Lens Color
Green
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)