1092D3-12V
DigiKey Part Number
1092D3-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092D3-12V
Description
LED PNL IND AMBER DIFF WIRE LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 12V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1092D3-12V Models
Voltage
12V
Series
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)