CHV-2R7507R-TWX
DigiKey Part Number
4688-CHV-2R7507R-TWX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV-2R7507R-TWX
Description
2.7V 500F 35X60 T/S1 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 3mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
500 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.421" (61.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm @ 1kHz