OPR5005TR
DigiKey Part Number
365-2080-2-ND - Tape & Reel (TR)
365-2080-1-ND - Cut Tape (CT)
365-2080-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPR5005TR
Description
SENSOR REFLECTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reflective Optical Sensor 0.050" (1.27mm) 4-SMD, No Lead
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
25 mA
Manufacturer
TT Electronics/Optek Technology
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Output Type
Phototransistor
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Sensing Distance
0.050" (1.27mm)
Package / Case
4-SMD, No Lead
Sensing Method
Reflective
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V