IPN60R360PFD7SATMA1
DigiKey Part Number
448-IPN60R360PFD7SATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPN60R360PFD7SATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPN60R360PFD7SATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPN60R360PFD7SATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 10A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10A (Tc) 7W (Tc) Surface Mount PG-SOT223-3-1
EDA/CAD Models
IPN60R360PFD7SATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 140µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12.7 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
534 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-SOT223-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 2.9A, 10V