NTMT150N65S3HF
DigiKey Part Number
488-NTMT150N65S3HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMT150N65S3HFCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMT150N65S3HFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMT150N65S3HF
Description
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 24A (Tc) 192W (Tc) Surface Mount 4-PQFN (8x8)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 12A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 540µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1985 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
192W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
4-PQFN (8x8)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V