FFTP-25-D-03.85-01-F-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.321' (97.79mm, 3.85")
FFTP-25-D-03.85-01-F-N
DigiKey Part Number
FFTP-25-D-03.85-01-F-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFTP-25-D-03.85-01-F-N
Description
.050 X .050 C/L TWISTED PAIR FEM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FFTP-25-D-03.85-01-F-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.321' (97.79mm, 3.85")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Twisted Pair (Round)
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
50
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)