LCMA35-6-C
DigiKey Part Number
298-19919-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA35-6-C
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M6
Detailed Description
Ring Terminal Connector M6 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 35mm² Crimp
Category
Length - Overall
1.654" (42.00mm)
Wire Gauge
35mm²
Stud/Tab Size
M6 Stud
Thickness
0.081" (2.05mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.610" (15.49mm)