LCMA35-12-C
DigiKey Part Number
298-22374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA35-12-C
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M12
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector M12 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 35mm² Crimp
Category
Length - Overall
1.890" (48.01mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
35mm²
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M12 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.059" (1.50mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.846" (21.49mm)