LCMA16-6-C
DigiKey Part Number
298-14905-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA16-6-C
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M6
Detailed Description
Ring Terminal Connector M6 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 16mm² Crimp
Category
Length - Overall
1.358" (34.50mm)
Wire Gauge
16mm²
Stud/Tab Size
M6 Stud
Thickness
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.512" (13.00mm)