LCMA10-6-C
DigiKey Part Number
298-14903-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA10-6-C
Description
CONN TERM RECT RING 10MM #M6
Detailed Description
Ring Terminal Connector M6 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 10mm² Crimp
Category
Length - Overall
1.213" (30.80mm)
Wire Gauge
10mm²
Stud/Tab Size
M6 Stud
Thickness
0.047" (1.19mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.434" (11.02mm)