HSTT25-C4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HellermannTyton
In Stock: 0
Datasheet
Image for HSTT25-C4 is not available
HSTT25-C4
DigiKey Part Number
298-21614-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-C4
Description
HEATSHRINK 1/4" X 100' YELLOW
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Yellow 100.0' (30.5m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Length
100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)