HSTT25-C2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HellermannTyton
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
3M
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Red 100.0' (30.5m)
HSTT25-C2
DigiKey Part Number
298-13646-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-C2
Description
HEATSHRINK 1/4" X 100' RED
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Length
100.0' (30.5m)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)