FTD80-10-TL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Electrical Inc.
In Stock: 15.247
Datasheet
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 15
Datasheet
Conta-Clip, Inc.
In Stock: 0
Altech Corporation
Weidmüller
Weidmüller
TE Connectivity AMP Connectors
Blue Wire Ferrule Connector DIN Two x 14 AWG (2.50mm²) Two Wire
Ferrule Installation Solutions
FTD80-10-TL
DigiKey Part Number
298-10763-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTD80-10-TL
Description
CONN FERRULE DIN TWO X 14AWG BLU
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Style
DIN
Manufacturer
Panduit Corp
Size
Two x 14 AWG (2.50mm²)
Series
Length - Overall
18.50mm
Packaging
Bulk
Length - Pin
10.00mm