DNF10-250FIMB-Q
DigiKey Part Number
298-10542-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF10-250FIMB-Q
Description
CONN QC TAB 10-12AWG 0.250 CRIMP
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 10-12 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Gender
Male
Contact Material
Copper
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.220" (5.59mm)
Length - Overall
0.960" (24.38mm)