DNF10-250FIB-L
DigiKey Part Number
298-14363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF10-250FIB-L
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.220" (5.59mm)
Length - Overall
0.960" (24.38mm)