NTF3055-100T1G
DigiKey Part Number
NTF3055-100T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTF3055-100T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTF3055-100T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTF3055-100T1G
Description
MOSFET N-CH 60V 3A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 3A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount SOT-223 (TO-261)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTF3055-100T1G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
455 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 1.5A, 10V