V60MLA1210NH
DigiKey Part Number
F3830TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3830CT-ND - Cut Tape (CT)
F3830DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V60MLA1210NH
Description
VARISTOR 75V 250A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V60MLA1210NH Models
Category
Varistor Voltage (Max)
83 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
440 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
60 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
67 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
75 V