HGTG30N60A4D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 380
IGBT 600 V 75 A 463 W Through Hole TO-247-3
HGTG30N60A4D
DigiKey Part Number
HGTG30N60A4D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HGTG30N60A4D
Description
IGBT 600V 75A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HGTG30N60A4D Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
225 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
25ns/150ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
390V, 30A, 3Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.6V @ 15V, 30A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
463 W