STGWT60H65FB
DigiKey Part Number
497-14233-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWT60H65FB
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-3P
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 375 W Through Hole TO-3P
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGWT60H65FB Models
Category
Switching Energy
1.09mJ (on), 626µJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
306 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
51ns/160ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 60A, 5Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 60A
Supplier Device Package
TO-3P
Power - Max
375 W