IXGK72N60B3H1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 425
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
IGBT PT 600 V 75 A 540 W Through Hole TO-264 (IXGK)
IXGK72N60B3H1
DigiKey Part Number
IXGK72N60B3H1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGK72N60B3H1
Description
IGBT PT 600V 75A TO-264
Manufacturer Standard Lead Time
66 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
1.4mJ (on), 1mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
225 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
31ns/152ns
Part Status
Active
Test Condition
480V, 50A, 3Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
140 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
450 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 60A
Supplier Device Package
TO-264 (IXGK)
Power - Max
540 W