LD03-23B15R2
DigiKey Part Number
2725-LD03-23B15R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD03-23B15R2
Description
AC/DC CONVERTER 15V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 200mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
3 W
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
79%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.69" H (25.4mm x 25.4mm x 17.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
200mA
Load Regulation
±1%