AMEM3-15S277HAVZ
DigiKey Part Number
5245-AMEM3-15S277HAVZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMEM3-15S277HAVZ
Description
AC/DC CONVERTER 15V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Features
DC Input Capable, Universal Input
Manufacturer
aimtec
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
79%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.60" H (25.4mm x 25.4mm x 15.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 61558-1; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
3 W
Load Regulation
±1%