RAC03-15SK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 10
Datasheet
Similar
Mornsun America, LLC
In Stock: 47
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 200mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
RECOM RAC03-K Series AC/DC Converters | Datasheet Preview
Cost-effective, high-quality 3W-20W AC/DC Converters | Datasheet Preview
RAC03-15SK
DigiKey Part Number
945-3443-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-15SK
Description
AC/DC CONVERTER 15V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RAC03-15SK Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
75%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.12" L x 0.93" W x 0.70" H (28.5mm x 23.5mm x 17.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±2.5%
Current - Output (Max)
200mA
Load Regulation
±2.5%
Power (Watts)
3 W