BCAP0360 P270 S18
DigiKey Part Number
589-BCAP0360P270S18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAP0360 P270 S18
Description
CAP 360F 0% +20% 2.7V T/H
Customer Reference
Detailed Description
360 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can - Snap-In 3.2mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BCAP0360 P270 S18 Models
Packaging
Tray
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
360 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
2.520" (64.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.2mOhm