MBRB10100CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Central Semiconductor Corp
In Stock: 538
IXYS
IXYS
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
In Stock: 688
In Stock: 71
onsemi
In Stock: 3
onsemi
In Stock: 814
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
TO-263
MBRB10100CT
DigiKey Part Number
F7354TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB10100CT
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 5A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 5 A
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V