ESK477M100AM7AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 410
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 7.036
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 238
Chemi-Con
In Stock: 6
Nichicon
Nichicon
In Stock: 448
In Stock: 150
In Stock: 677
In Stock: 371
In Stock: 535
In Stock: 5
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK477M100AM7AA
DigiKey Part Number
399-ESK477M100AM7AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK477M100AM7AA
Description
CAP ALUM RAD 85C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK477M100AM7AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.32 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C