UFW2A471MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 448
Datasheet
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFW2A471MHD
DigiKey Part Number
493-15169-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW2A471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UFW2A471MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C