UFW2A471MHD1TN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 448
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 150
Datasheet
In Stock: 677
In Stock: 0
In Stock: 371
In Stock: 535
In Stock: 5
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 2
Rubycon
In Stock: 410
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 7.036
Panasonic Industry
In Stock: 238
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 6
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFW2A471MHD1TN
DigiKey Part Number
493-11060-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11060-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW2A471MHD1TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UFW2A471MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C