ALC10A331DD450 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 686
Datasheet
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 364mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
ALC10A331DD450
DigiKey Part Number
399-5666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A331DD450
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALC10A331DD450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.68 A @ 10 kHz
Impedance
242 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
364mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C