ALC10A331DF500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 492mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
ALC10A331DF500
DigiKey Part Number
399-5672-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A331DF500
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALC10A331DF500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.14 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.75 A @ 10 kHz
Impedance
366 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
492mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C