IXYT30N450HV
DigiKey Part Number
IXYT30N450HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYT30N450HV
Description
IGBT 4500V 60A TO-268HV
Detailed Description
IGBT 4500 V 60 A 430 W Surface Mount TO-268HV (IXYT)
Gate Charge
88 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
38ns/168ns
Test Condition
960V, 30A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
4500 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Package / Case
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Supplier Device Package
TO-268HV (IXYT)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.9V @ 15V, 30A
Base Product Number
Power - Max
430 W