FZ250R65KE3NPSA1
DigiKey Part Number
448-FZ250R65KE3NPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FZ250R65KE3NPSA1
Description
IGBT MOD 6500V 500A 4800W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Single 6500 V 500 A 4800 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
69 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
Configuration
Single
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
6500 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 A
Package / Case
Module
Power - Max
4800 W
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.4V @ 15V, 250A