IXYH30N450HV
DigiKey Part Number
IXYH30N450HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH30N450HV
Description
IGBT PT 4500V 60A TO-247HV
Detailed Description
IGBT PT 4500 V 60 A 430 W Through Hole TO-247HV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXYH30N450HV Models
Category
Power - Max
430 W
Gate Charge
88 nC
Test Condition
960V, 30A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
PT
4500 V
Package / Case
TO-247-3 Variant
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Supplier Device Package
TO-247HV
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.9V @ 15V, 30A