IXYF40N450
DigiKey Part Number
18-IXYF40N450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYF40N450
Description
IGBT 4500V 60A ISOPLUS I4-PAC
Detailed Description
IGBT 4500 V 60 A 290 W Through Hole ISOPLUS i4-PAC™
Category
Power - Max
290 W
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Gate Charge
170 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
36ns/110ns
Test Condition
960V, 40A, 2Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
4500 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
350 A
Package / Case
i4-Pac™-4, Isolated
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.9V @ 15V, 40A