MDM-31SL1M7
DigiKey Part Number
MDM-31SL1M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-31SL1M7
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Wire Leads
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C